Filmy o wilkołakach są obecne w kinematografii od wielu lat. Gatunek ten był ciekawy zarówno dla filmowców jak i widzów, którzy chętnie przychodzili do sal kinowych, aby oglądać produkcje o tej tematyce. Co jest tak intrygującego w tym gatunku? W tym artykule przygotowaliśmy dla was najlepsze filmy o wilkołakach, które koniecznie powinniście obejrzeć.
Niewiele jest potworów bardziej przerażających niż wilkołaki. I nie bez powodu – te zmiennokształtne stworzenia są niezwykle potężne, często nie do opanowania i potrafią z łatwością rozszarpać swoje ofiary. Nic dziwnego, że filmy o wilkołakach były jednymi z najpopularniejszych horrorów w historii. Zazwyczaj takie produkcje przedstawiają różne aspekty legendy o wilkołakach – potrafią być one naprawdę ciekawe i intrygujące.
Za pierwszy film o wilkołakach powszechnie uważa się „Wilkołak” z 1941 roku. W roli głównej wystąpił Lon Chaney Jr. jako niefortunna ofiara ugryzienia przez wilkołaka, „Wilkołak” wyznaczył standardy, według których filmy o wilkołakach miały być konstruowane przez wiele lat. Od tego czasu nakręcono niezliczoną ilość innych produkcji z tego gatunku, z których każda miała swoje własne, unikalne podejście do klasycznego potwora.
Sprawdź również: Najlepsze Horrory – Lista najstraszniejszych horrorów
Jeśli szukasz dobrego tytułu na wieczór, to koniecznie sprawdź te 10 najlepszych filmów o wilkołakach. Nie będziesz zawiedziony.
Wilk (1994)

Wilk to bez wątpienia jeden z najciekawszych filmów znajdujących się na tej liście. W roli głównej wystąpiła prawdziwa legenda Hollywood – Jack Nicholson. Na ekranie zobaczymy również takie gwiazdy jak: Michelle Pfeiffer, Christopher Plummer, Allison Janney, James Spader czy David Schwimmer.
Fabuła filmu Wilk (1994):
Pewnej nocy, jadąc w czasie burzy, Will Randall potrącił wilka, który przebiegał przez drogę. Gdy sprawdził, co się dzieje ze zwierzęciem, został ugryziony, a wilk uciekł. Po tym wydarzeniu Will zaczął się zmieniać w sposób, którego nie potrafił wyjaśnić. Jego zmysły stały się lepsze, czuł się silniejszy i odważniejszy. Jednak ta nowo odnaleziona pasja do życia miała swoją cenę. Trudniej było mu kontrolować dzikie i drapieżne instynkty, które przejmowały jego osobowość.
Underworld: Evolution (2006)

Underworld: Evolution to kontynuacja filmu Underworld z 2003 roku w reżyserii Lena Wisemana. Jest to prawdziwe kino akcji i jednocześnie bardzo dobry film o wilkołakach.
Fabuła filmu Underworld: Evolution (2006):
Kolejna odsłona mrocznej przygody Seleny rozgrywa się na tle odwiecznego konfliktu między szlachetnymi Wampirami a Lykanami. Cofamy się w czasie, aby dowiedzieć się więcej o wczesnym etapie związku Seleny i Michaela. Sekwencje walki w tym filmie były bardziej śmiałe i miały prawdziwy rozmach. Zobaczymy niesamowite efekty specjalne w mrocznym, bogatym otoczeniu. Poznamy genezę największej wojny świata. Będą to opowieści o pojedynkach, spiskach i zakazanej miłości. Wszystko to będzie miało miejsce w scenerii, która posiada elementy gotyckiego fantasy, jak i ultranowoczesnych konwencji baśniowych.
Skowyt (1981)

Skowyt to prawdziwy klasyk wśród filmów o wilkołakach i jednocześnie horror, który doczekał się aż 7 kontynuacji.
Fabuła filmu Skowyt (1981):
Dziennikarka Karen White jest prześladowana przez Eddiego Quista, psychopatę, który jest również gwałcicielem i mordercą. Po jego śmierci zaczyna mieć dziwne koszmary. Jej mąż Bill martwi się i każe jej jechać do ośrodka terapeutycznego o nazwie „The Colony”, żeby mogła odpocząć. Po przyjeździe na miejsce Karen widzi, że w okolicy dzieją się dziwne rzeczy. Tymczasem Bill staje się bardziej zainteresowany nowym otoczeniem. Pewnej nocy zostaje zaatakowany przez tajemniczą bestię.
Zobacz nasz artykuł: Ranking najlepszych telewizorów
Wilk ze Snow Hollow (2020)

Wilk ze Snow Hollow to jedna z najnowszych pozycji na liście, jednak zdecydowanie jest warta uwagi! Film wyróżnia się ciekawą fabułą i znaną obsadą aktorską, wśród której zobaczymy między innymi taki nazwiska jak: Robert Forster, Riki Lindhome, Jim Cummings, Chloe East oraz Jimmy Tatro.
Fabuła filmu Wilk ze Snow Hollow (2020):
Stróż prawa Hadley próbuje poradzić sobie z nieudanym małżeństwem, niepokorną córką i trudnościami na posterunku. Pewnego dnia otrzymuje obowiązek rozwiązania serii dzikich zbrodni, z których wszystkie miały miejsce podczas pełni księżyca. Szeryf zagłębia poszukiwaniu mordercy, powtarzając sobie, że wilkołaki nie istnieją… czyżby?
Wilkołak (2018)

Czy Polacy potrafią tworzyć filmy o wilkołakach? Tak! i w dodatku są naprawdę dobre. Wilkołak (2018) to dzieło autorstwa Adriana Panka, które koniecznie powinniście zobaczyć.
Fabuła filmu Wilkołak (2018):
Ośmioro dzieci uwolnionych z obozu koncentracyjnego trafia do opuszczonego pałacu w lesie. Ich opiekunką zostaje kobieta o imieniu Hanka. Mimo że dzieci doświadczyły wielu okropności, powoli zaczynają odzyskiwać część swojego dzieciństwa. Wkrótce jednak stają przed nowymi niebezpieczeństwami, gdyż zostają otoczone przez obozowe psy, które kiedyś były w obozie koncentracyjnym.
Dziewczyna w czerwonej pelerynie (2011)

Dziewczyna w czerwonej pelerynie stworzona przez Catherine Hardwicke to mroczna interpretacja klasycznej baśni z niesamowitą obsadą, wśród której znaleźli się: Amanda Seyfried, Gary Oldman, Billy Burke oraz Max Irons.
Fabuła filmu Dziewczyna w czerwonej pelerynie (2011):
W średniowiecznej wiosce o nazwie Daggerhorn mieszkańcy dobijają targu z miejscowym wilkołakiem, który od lat grasuje po okolicy. Bestia nie dotrzymuje jednak warunków traktatu i zabija małą dziewczynkę. Przybywający do miasta ojciec Solomon (Gary Oldman) odkrywa, że między Valerie (Amanda Seyfried), zakochaną siostrą ofiary, a potworem istnieje dziwny związek. Postanawia wykorzystać ją jako swoją broń przeciwko stworowi.
Braterstwo wilków (2001)

Braterstwo wilków to francuski, kostiumowy film akcji z gwiazdorską obsadą. Jeśli interesują was motyw średniowiecznego polowania na wilkołaki, to koniecznie powinniście sprawdzić ten film. Warta wyróżnienia jest obsada aktorska, wśród której znaleźli się: Vincent Cassel, Monica Bellucci, Samuel Le Bihan oraz Émilie Dequenne.
Fabuła filmu Braterstwo wilków (2001):
Bestia z Gevaudan, straszliwe stworzenie, które podobno zabiło ponad sto osób, głównie kobiet i dzieci, spustoszyła odciętą od świata wieś w południowo-środkowej Francji. Gdy panika ogarnęła cały region, król Ludwik XV wysłał do Gevaudan dwóch swoich najbardziej zaufanych ludzi z rozkazem odnalezienia i zabicia bestii.
Nastoletni wilkołak (1985)

Nastoletni wilkołak to świetna komedia polecana dla wszystkich fanów wilkołactwa. W roli głównej zobaczymy Michaela J. Foxa znanego między innymi z trylogii „Powrót do przyszłości”.
Fabuła filmu Nastoletni wilkołak (1985):
Scott to młody chłopak, który gra w szkolnej drużynie koszykarskiej. Stara się zdobyć miłość najładniejszej dziewczyny w szkole, ale ona zdaje się go nie zauważać. Wszystko zmienia się, gdy przemienia się w wilkołaka i staje się popularny w szkole. Ale mimo że jest sławny i lubiany, Scott zaczyna tęsknić za normalnym życiem nastolatka.
Zdjęcia Ginger (2000)

Zdjęcia Ginger to film autorstwa Johna Fawcetta, który doczekał się aż 2 kontynuacji. W horrorze wystąpili: Katharine Isabelle, Emily Perkins, Kris Lemche oraz Danielle Hampton.
Fabuła filmu Zdjęcia Ginger (2000):
Dwie siostry mają obsesję na punkcie śmierci i fotografują się udając martwe. Pewnej nocy, przy pełni księżyca, jedna z nich zostaje ugryziona przez wilka. Po kilku dniach doświadcza czegoś niezwykłego ze swoim ciałem. Dziewczyna powoli zamienia się w wilka.
Amerykański wilkołak w Londynie (1981)

Amerykański wilkołak w Londynie to absolutny klasyk, który koniecznie musiał się znaleźć na naszej liście. Film autorstwa Johna Landisa otrzymał Oscara za najlepszą charakteryzację.
Fabuła filmu Amerykański wilkołak w Londynie (1981):
Para młodych chłopaków wybiera się na wycieczkę do Anglii. Podczas rutynowego spaceru po lesie, jeden z nich zostaje zabity przez wilkołaka, jednak drugi jest w stanie zabić bestię. Wkrótce ocalały chłopak zaczyna mieć dziwne sny. Okazuje się, że jego kompan nie zginął, a jego dusza została uwieziona w tajemniczym miejscu.