w

Najlepsze bajki – Ranking filmów animowanych | Top 15

najlepsze bajki dla dzieci
© Disney/Pixar

Filmy animowane to świetny wybór na rodzinny wieczór filmowy. Jednak nie każda bajka jest dla dzieci, a wiele współczesnych animacji kieruje się raczej do dorosłych odbiorców.

By pomóc Ci wybrać odpowiedni tytuł na seans z dziećmi lub młodszym rodzeństwem, przygotowaliśmy nasz ranking filmów animowanych dla dzieci. To zdaniem wielu – najlepsze bajki wszechczasów, które nie tylko bawią, ale także przekazują najmłodszym widzom uniwersalne wartości. Koniecznie sprawdź naszą listę!

Dzięki naszemu rankingowi filmów animowanych już nigdy nie zabraknie Ci pomysłów na to co obejrzeć z dziećmi. Dodatkowo przygotowane przez nas tytuły pełnią również funkcje edukacyjne i przekazują ponadpokoleniowe wartości.

Wybierając bajki dla dzieci z naszego rankingu masz pewność, że spędzisz wartościowo czas. Poniższe tytuły to bez wątpienia najlepsze filmy animowane w historii. Zostały docenione zarówno przez krytyków jak i całe pokolenia widzów.

Król lew (1994)

Król lew
© Walt Disney Pictures, Walt Disney Feature Animation

Król lew to prawdziwa legenda wśród animacji dla dzieci. Od lat zajmuje bardzo wysoką pozycję w rankingu oglądalności i inspirują się nim nawet najlepsze bajki dla dzieci z czasów współczesnych. Świetna fabuła, zabawne i urzekające postacie oraz wybitna ścieżka dźwiękowa sprawiają, że jest to produkcja dla każdego.

Fabuła skupia się na młodym lwiątku o imieniu Simba, które nie może się doczekać, aż zajmie należną mu pozycję króla Lwiej Skały. Wszystko zmienia się, gdy jego sprytny i zazdrosny wujek – Skaza – zaczyna spiskować z hienami, by przejąć królestwo i ustanowić dyktaturę.

Korzystając z rad dawnych doradców jego ojca i pomocy nowych przyjaciół Simba chce odzyskać swoje miejsce na tronie.

Potwory i spółka

Potwory i spółka
© Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios

Co, gdyby za drzwiami naszych szaf naprawdę istniał świat wypełniony potworami? Właśnie taką historię opowiada nam film Potwory i spółka. Miasteczko Potworopolis czerpię energię z krzyków dzieci – to właśnie one sprawiają, że samochody jeżdżą po ulicach, a żarówki nieprzerwanie świecą. Dostarczaniem prądu zajmują się lokalne korporacje takie jak Monsters. Inc.

Dwóch pracowników firmy, Mike i Sulley, przez przypadek doprowadzają do połączenia Potworopolis ze światem ludzi, wciągając do miasta dwuletnią dziewczynkę. Po tym, jak nieszczęśnicy odkrywają, że Boo wydaje się całkiem nieszkodliwa, postanawiają sprowadzić ją z powrotem przez drzwi do jej pokoju. Obecność Boo to jednak coś więcej niż zwykły przypadek. Teraz Mike i Sulley muszą zmierzyć się z wrogiem we własnych szeregach.

Toy Story

Toy story
© Pixar Animation Studios, Walt Disney Pictures

Jeśli interesują Cię fajne bajki dla dzieci, Toy Story jest właśnie tym, czego szukasz. Ten klasyk kina animowanego opowiada o sekretnym świecie zabawek, który ożywa, gdy ludzi nie ma w pobliżu.

Kiedy Buzz Astral, kosmiczny strażnik, zajmuje miejsce Chudego jako ulubiona zabawka Andy’ego, dochodzi między nimi do bójki. W jej wyniku Buzz wypada przez okno, a Chudy zostaje oskarżony przez wszystkie inne zabawki o to, że doprowadził do jego śmierci. Zabawkowy kowboj musi wydostać się z domu, aby go odszukać i sprowadzić z powrotem do pokoju Andy’ego.

Zewnętrzny świat okazuje się jednak nie być tak przyjazny, jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka, a bohaterowie zaczynają wpadać w różne kłopoty. Czy uda im się bezpiecznie wrócić do domu?

Spider-Man Uniwersum

Spider-Man Uniwersum
© CTMG, Inc.

Miles Morales, nastolatek z Brooklynu, stara się odnaleźć swoje miejsce w świecie. W tym celu niechętnie zapisuje się do elitarnej nowojorskiej szkoły z internatem. Zmagając się ze swoimi nowymi obowiązkami, Miles odkrywa zupełnie nowy świat ukryty w opuszczonym tunelu metra w Nowym Jorku. Co więcej, zostaje ugryziony przez radioaktywnego pajęczaka z innego wymiaru.

Obdarzony nowymi mocami Miles jest zszokowany, gdy odkrywa, że ​​życie może być jeszcze bardziej skomplikowane niż do tej pory. Nie wie, że już niedługo wpadnie w sam środek między wymiarowego konfliktu. Niedoświadczony nastolatek nie ma innego wyjścia, jak tylko opanować niedawno odkryte umiejętności.

Jak wytresować smoka

Jak wytresować smoka
© DreamWorks Animation, Mad Hatter Entertainment, Vertigo Entertainment

Ten film animowany zdobył wiele wspaniałych nagród w kategorii „fajnebajkidla najmłodszych”. To jednej z wielu powodów, dla których powinniście obejrzeć tę animację.

Czkawka jest 15-latkiem żyjącym w cieniu swojego ojca, wodza Wikingów. Aby udowodnić swoją męskość i zdobyć szacunek innych wikingów na wyspie Berg, musi on stawić czoła trudnemu zadaniu schwytania smoka.

Podczas jednej z bitew w wiosce Czkawka zauważa Nocną Furię, jednego z najbardziej nieuchwytnych smoków na wyspie. Młody człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wspaniała przygoda go czeka. Czy jego polowanie okaże się początkiem długoletniej przyjaźni, która przetrwa nawet największe kryzysy?

Shrek

shrek
© DreamWorks Animation, DreamWorks SKG, Pacific Data Images (PDI), Vanguard Films

Najlepsze bajki to takie, do których często się wraca – to właśnie tak tak można opisać jedną z najpopularniejszych serii o zielonym ogrze.

Główny bohater, Shrek, odkrywa, że na jego bagno przeniosły się wszelkiego rodzaju baśniowe stworzenia. Wszystko w wyniku represji złego lorda Farquaada. By odzyskać spokój, ogr wyrusza w podróż z bardzo gadatliwym osłem. Ich celem jest zmuszenie Farquaada do tego, by oddał Shrekowi jego bagno.

Farquaad składa Shrekowi propozycję – spełni jego żądania w zamian za uratowanie księżniczki Fiony, dzięki której lord będzie mógł zasiąść na tronie. Ogr z czasem zaczyna podkochiwać się z uroczej księżniczce, a sama Fiona także skrywa przed światem wielką tajemnicę. Doprowadzi to do wielu ciekawych i śmiesznych sytuacji.

Mustang z Dzikiej Doliny

Mustang z Dzikiej Doliny
© DreamWorks Animation, DreamWorks SKG

Spirit to młody ogier należący do stada Cimarron. Jego życie jest wesołe, ale nie beztroskie – z jednej strony cieszy się wolnością, z drugiej pamięta o swoich obowiązkach. Pewnej nocy koń zauważa w oddali ognisko i sprzeciwiając się prośbie matki, rusza zbadać sytuację. Gdy dociera do obozu ludzi, uwiązane konie każą mu natychmiast uciekać. Spirit jednak postanawia zostać i w końcu budzi śpiących mężczyzn, którzy zabierają go do niewoli.

Schwytany ogier zostaje poddany morderczym treningom i powoli zaczyna tracić wolę walki. Przez cały ten trudny okres nie porzuca jednak nadziei, że pewnego dnia wróci do domu, do swojego stada.

Zaplątani

Zaplątani
© Walt Disney Animation Studios, Walt Disney Pictures

Roszpunka, księżniczka o najdłuższych włosach, jaką można sobie wyobrazić, spędziła całe swoje życie w zamkniętej wieży. Samotna dziewczyna nieustannie marzy o tym, by poznać świat, który dane jest jej zobaczyć tylko zza okna. Kiedy w końcu zaczyna tracić nadzieję, zbiegły więzień imieniem Flynn Rider dociera do wieży, w której zostaje uwięziony przez Roszpunkę. Księżniczka dobija targu z uroczym złodziejem, który będzie od teraz ma być jej przewodnikiem po świecie.

Oboje wyruszają w ekscytującą podróż, której nigdy nie zapomną, a Roszpunka zaczyna odkrywać, kim naprawdę jest.

Jeśli interesują Cię fajne bajki animowane dla dzieci w każdym wieku, Zaplątani będą świetną propozycją na niedzielne popołudnie i nie tylko.

Epoka lodowcowa

Epoka lodowcowa
© Twentieth Century Fox Film Corporation, Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation

Bajka przenosi nas do świata sprzed 20 tysięcy lat, a dokładniej do momentu wkroczenia planety w tytułową epokę lodowcową. Wszystkie zwierzęta zaczynają migrować na południe w poszukiwaniu cieplejszego klimatu. Dwójka z nich – leniwiec Sid i mamut Maniej – udają się we wspólną podróż.

Punktem zwrotnym w ich wędrówce jest uratowanie topiącego się ludzkiego dziecka. Zwierzęta postanawiają nieco zmienić kurs, by odnaleźć ojca i zwrócić mu zgubę Dołącza do nich także Diego, jeden z tygrysów, który jeszcze niedawno brał udział w ataku na obóz ludzi. Czy uda im się dopiąć swego i bezpiecznie dostarczyć dziecko do taty?

12 prac Asteriksa

12 prac Asteriksa
© Dargaud Films, Halas and Batchelor Cartoon Films, Les Productions René Goscinny, Studios Idefix

Produkcje o Asteriksie i Obeliksie to bez wątpienia fajne bajki, które każdy powinien obejrzeć choć raz.

Juliusz Cezar obawia się, że prawdopodobnie nigdy nie zdoła pokonać galijskiej wioski Asterixa i jego przyjaciół. Dzięki swojej nadludzkiej sile i sprytowi Galowie stale zwyciężają bitwy z rzymskimi wojskami. Cesarz postanawia uciec się do podstępu i wpada na pomysł, by zaoferować Galom układ. Jeśli zdołają oni wykonać dwanaście wybranych przez niego zadań, przekaże im całe Cesarstwo Rzymskie. Jeśli nie, będą musieli się poddać.

Jak potoczy się walka o wszystko? Czy Asteriks i Obeliks poradzą sobie z misjami zleconymi przez Juliusza Cezara?

Wall-E

Wall-E
© Pixar Animation Studios, Walt Disney Pictures

W odległej przyszłości Ziemia staje się zaśmieconym i zanieczyszczonym terenem, a ludzie postanawiają ją opuścić. WALL-E jest ostatnim robotem, który pozostał na porzuconej planecie. Maszyna spędza większość dni na przeczesywaniu tego, co pozostało i zbieraniu śmieci.

Okazuje się jednak, że w ciągu 700 lat WALL-E rozwinął własną osobowość i zaczęła mu doskwierać samotność. Wszystko zmienia się, gdy robot poznaje EVĘ – zjawiskową sondę wysłaną na Ziemię w ramach misji skanującej. Tytułowy bohater postanawia za nią podążać, rozpoczynając tym samym największą przygodę swojego mechanicznego życia. Jakie przygody ich czekają i czego mogą się spodziewać w pełnej niebezpieczeństw galaktyce?

Pingwiny z Madagaskaru

Pingwiny z Madagaskaru
© DreamWorks Animation, Pacific Data Images (PDI)

Jeśli interesują Cię fajne bajki na Netflix, od pewnego czasu na tej platformie streamingowej obejrzysz także Pingwiny z Madagaskaru.

To spin-off popularnych filmów animowanych z serii Madagaskar, który nie ma jednak bezpośrednich powiązań ze swoim pierwowzorem. Zamiast tego skupia się na historii pingwinów, które mieszkają w Zoo w Central Parku. Starają się one utrzymywać porządek w ośrodku dla zwierząt, w czym ciągle przeszkadza im Król Julian i jego lemury. Pojawia się także wiele nowych postaci, których nie mieliśmy okazji poznać w Madagaskarze.

Czy problemy pingwinów zaczną i skończą się w zoo, czy też będą musiały zmierzyć się ze znacznie większym zagrożeniem?

Kraina lodu

Kraina lodu
© Walt Disney Animation Studios, Walt Disney Pictures

Księżniczka Elsa z królestwa Arendelle ma wyjątkową moc – potrafi własnymi rękami tworzyć lód i śnieg. Dziewczyna wykorzystuje swoje umiejętności do zabawy ze swoją młodszą siostrą, Anną. Pewnego dnia Elsa przypadkowo trafia Annę w głowę i prawie odbiera jej życie.

Rodzice zabierają dziewczynki do trolli, które nie tylko ratują Annę, ale także wymazują jej pamięć o zdolnościach starszej siostry. Po powrocie do zamku Elsa zostaje odizolowana od świata i zamknięta w swoim pokoju do momentu, aż nie nauczy się korzystać ze swoich mocy. Kolejne wydarzenia sprawiają jednak, że dziewczyna będzie musiała skorzystać z nich ponownie.

Zwierzogród

Zwierzogród
© Walt Disney Animation Studios, Walt Disney Pictures

Miasto Zwierzogród to wyjątkowe miejsce, w którym zwierzęta postanowiły odrzucić instynkt zjadania się nawzajem i żyć ze sobą w pokoju. Wiele istot wiąże z tą metropolią wielkie nadzieje, w tym wychowana na farmie królica Judy Hoops. Bohaterka zamierza zostać pierwszym króliczym policjantem w „zwierzogrodzkiej” jednostce.

Dziewczyna zostaje przydzielona do ważnej sprawy – kilkanaście zwierząt zniknęło bez śladu. By ją rozwiązać, musi podjąć współpracę z lisem o imieniu Nick i zebrać wskazówki dotyczące tego, gdzie są zaginieni i kto za tym wszystkim stoi. Czy Judy poradzi sobie ze swoją pierwszą wielką zagadką detektywistyczną?

Sekret wilczej gromady

Sekret wilczej gromady
© Apple TV+

Sekret wilczej gromady przenosi nas w czasy magii i przesądów, w których wilki postrzega się jako demony, a naturę – jako zło, które należy zwyciężyć. Młoda uczennica łowców, Robyn, przybywa do Irlandii wraz ze swoim ojcem, by wytępić ostatnią sforę wilków. Wszystko zmienia się, gdy łowczyni ratuje przedstawicielkę tubylców, Mebh. Gdy dziewczyny zaprzyjaźniają się ze sobą, wychodzi na jaw, że Mebh opiekuje się wilkami.

Robin musi zmierzyć się ze wpajanymi jej przez całe życie przekonaniami i podjąć wiele ważnych decyzji. Czy naprawdę chce spędzić swoje życie na zabijaniu zwierząt? A może zamiast tego okaże się ich prawdziwą przyjaciółką – na dobre i na złe?

Wybrałeś już odpowiednią bajkę dla siebie lub Twoich podopiecznych? Usiądź wygodnie na kanapie – czas na seans!

Sprawdź również inne propozycje filmowe:

Napisane przez Maciej

Redaktor Cyber-world.pl. Zajawkowicz filmowy oraz fan wszelkiego rodzaju sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie czytam książki oraz gram w różne gierki komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

american pie film

Najlepsze komedie wszechczasów – Ranking Top 40

fajne filmy młodzieżowe

Fajne filmy młodzieżowe – Ranking Top 10