w

Fajne filmy młodzieżowe – Ranking Top 10

fajne filmy młodzieżowe
© Summit Entertainment

Chciałbyś obejrzeć fajne filmy dla młodzieży? Jest to świetny pomysł na relaks, a także przeżycie emocjonującej przygody. Razem z członkami naszej redakcji stworzyliśmy specjalną listę zawierającą ciekawe filmy dla młodzieży. Są to pozycje odpowiednie dla każdej grupy wiekowej, więc na pewno Ci się spodobają.

Analizując najtrudniejsze tematy do podejmowania w kinematografii, filmy młodzieżowe zajmują czołowe miejsce. Być może zabrzmi to nieco kontrowersyjnie, bowiem co roku produkuje się wiele dzieł tego typu, jednak realnie większość z nich nie można nazwać wybornymi. Dzieje się tak, gdyż twórcy często kreują seans na podstawie własnych wspomnień, a pamiętajmy, że pokolenie nastolatków ciągle się zmienia, a w raz z nim styl, zachowanie oraz kultura młodocianych. Dodatkową przeszkodą jest nieustanna kolej rzeczy twierdząca, że starsi rzadko kiedy rozumieją problemy młodszych.

Powyższe czynniki powodują, że rzadko kiedy mamy szansę nazwać takie produkcje ponadczasowymi (aktualnymi przez wiele lat). Natomiast można wyróżnić kilka takich tytułów. Są to bez wątpienia najlepsze filmy dla młodzieży. Kilka ponadczasowych dzieł znajdziecie w naszym rankingu, natomiast pozostałe z nich to po prostu fajne filmy dla młodzieży, które warto zobaczyć.

Dobry film dla młodzieży powinien nie tylko realnie odwzorowywać przedstawianą grupę społeczną, ale również nieść wartości i przesłania odpowiednie dla tej grupy odbiorców. Nie jest to zaskoczeniem, że najczęściej tego rodzaju film są chętnie oglądane właśnie przez nastolatków. Fajne filmy dla młodzieży w znaczny sposób spełniają powyższe kryteria. O to nasz ranking!

Tamte dni, tamte noce

filmy dla mlodziezy
© Sony Pictures Classics.

Tamte dni, tamte noce to produkcja Luki Guadagnino, która na nowo definiuje filmy młodzieżowe. Netflix postarał się, by przygotować dla nas jedyną w swoim rodzaju opowieść. Film przenosi nas do 1983 roku, w północne rejony Włoch. Nastoletni Elio Perlman spędza wakacje w starej willi rodzinnej, gdzie oddaje się swoim ulubionym rozrywkom. Choć chłopiec – jak na swój wiek – jest bardzo dojrzały, musi nauczyć się jeszcze wielu rzeczy o życiu. Na pierwszy plan wychodzi jego brak doświadczenia w sprawach sercowych.

Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, kilka lat starszy absolwent college’u, który odbywa staż i pracuje nad swoim doktoratem. W skąpanej w słońcu scenerii dwójka młodych mężczyzn odkrywa rodzące się uczucie. To z pewnością odmieni ich życie.

Powrót do przyszłości

powrót do przyszłości
© Universal Pictures, Amblin Entertainment, U-Drive Productions.

Powrót do przyszłości na zawsze zdefiniował to, co określa się jako fajne filmy młodzieżowe. Główny bohater, Marty McFly, nie ma łatwego życia. Jego ojciec ma problemy ze swoim przełożonym Biffem Tannenem, a matka Lorraine nadużywa alkoholu. Sytuacja zmienia się w dniu, gdy do Marty’ego dzwoni jego znajomy naukowiec, doktor Emmet Brown, i zaprasza go na spotkanie.

Okazuje się, że naukowiec wynalazł wehikuł czasu, który nastolatek przez przypadek uruchamia. W efekcie cofa się on do 1995 roku, gdzie przechowo staje się przeszkodą w spotkaniu swoich rodziców. Teraz Marty musi doprowadzić do ich ponownej randki, a następnie wrócić do swoich czasów. Czy mu się to uda?

Klub winowajców

filmy dla młodzieży netflix
© A&M Films, Channel Productions, Universal Pictures

Fajne filmy młodzieżowe opowiadają historie, z którymi może utożsamić się młody człowiek. Klub winowajców także należy do tej kategorii. Opowiada on o piątce nastolatków, którzy – poza chodzeniem do jednej szkoły – nie mają ze sobą nic wspólnego. Claire to szkolna piękność, Andrew jest sportowcem, John ma powiązania ze światem kryminalnym, Brian to kujon, a Allison – outsiderka.

Cała grupa musi spędzić za karę dziewięć godzin w szkolnej bibliotece w sobotę. Ich zadaniem jest napisanie eseju na co najmniej tysiąc słów. Temat: za kogo się uważasz? Czy młodzi ludzie poradzą sobie z tym zadaniem i jak odnajdą się w tak niejednolitej grupie?

Lady Bird

lady bird
© Mission Films, IAC Films, Scott Rudin Productions, Management 360.

Gotowi na fajne filmy młodzieżowe? Przygotowaliśmy dla Ciebie doskonałą propozycję – Lady Bird. Opowiada on o Christine McPherson, uczennicy katolickiego liceum, która marzy o opuszczeniu swojego rodzinnego miasta. Jej celem jest dostanie się do szkoły wyższej w Nowym Jorku. Na przeszkodzie stoi jej słaba średnia ocen oraz trudna sytuacja materialna rodziny, która może zmusić ją do wybrania innego miejsca do studiowania. Dodatkowo okoliczności nie poprawia niedawny atak z 11 września.

By dopiąć swego, Christine musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Czy uda jej się spełnić swoje marzenia i jednocześnie odnaleźć się w stale zmieniającym się świecie nastolatków?

Buntownik z wyboru

ciekawe filmy dla młodzieży
© Be Gentlemen Limited Partnership, Lawrence Bender Productions, Miramax Films.

Buntownik z wyboru to dzieło, na którym do dziś wzorują się najlepsze filmy młodzieżowe. Jego kluczowym bohaterem jest Will Hunting – młody mężczyzna, który mieszka w slumsach i na co dzień pracuje jako sprzątacz. Noce spędza on w barach i na klatkach schodowych ze swoimi znajomymi. Mało kto jednak wie, że chłopak jest niesamowicie inteligentny. Kiedy w wyniku jego nietrafionych wyborów grozi mu więzienie, profesor MIT postanawia mu pomóc.

Jest jednak jeden warunek – Will od teraz musi co tydzień przychodzić na zajęcia z matematyki i zapisać się na terapię. Czy spotkania z terapeutą Seanem odmienią życie młodzieńca na dobre?

Ósma klasa

ósma klasa
© A24

Ósma klasa zajmuje wysoką pozycję na liście pt. fajne filmy młodzieżowe. To reżyserki debiut popularnego komika Bo Burnhama, który tym razem postanowił przenieść swoje przedstawienie na duży ekran. Główną bohaterką opowieści jest introwertyczna nastolatka rozpoczynająca naukę w szkole średniej. Kayla, bo tak jej na imię, jest samotniczką, która cały szuka akceptacji wśród rówieśników.

Nastolatka zakłada kanał na YouTube, gdzie prowadzi videoblogi i stara się wyrazić siebie. Kayla z czasem mocno wycofuje się w świat internetu, a ze znajomymi zaczyna porozumiewać się głównie przez media społecznościowe. Jej filmy na popularnej platformie filmowej to coś, co zapewnia innym wgląd w jej osobowość, nadzieje i marzenia. Polecane filmy młodzieżowe cechują się realizmem i właśnie taka jest Ósma klasa.

Twój Simon

smutne filmy dla młodzieży
© Twentieth Century Fox Film Corporation.

Interesują Cię nowe filmy młodzieżowe? Netflix nie powstydziłby się filmu takiego jak Twój Simon. Jego głównym bohaterem jest Simon Spier – uczeń ostatniej klasy szkoły średniej. Nastolatek żyje zupełnie normalnym życiem – ma kochających rodziców, młodszą siostrę i zgraną paczkę przyjaciół. Skrywa on jednak pewną tajemnicę, z którą nadal z nikim się nie podzielił – jest gejem. Choć uważa, że jego otoczenie zaakceptowałoby jego orientację, z własnych powodów postanawia nie ujawniać tej informacji.

Simon odkrywa jednak, że nie jest sam – jego kolega z klasy – pod pseudonimem Blue – publikuje w sieci wpisy na temat swoich doświadczeń jako homoseksualista. Uczniowie rozpoczynają anonimową korespondencję, w której dzielą się myślami i poglądami. Z czasem Simon zaczyna zakochiwać się w swoim rozmówcy.

Juno

najlepsze filmy dla młodzieży
© Fox Searchlight Pictures, Mandate Pictures, Mr. Mudd.

Fajne filmy młodzieżowe to popularny gatunek, dlatego możemy liczyć na stały napływ nowych produkcji. Czasem jednak warto wrócić do klasyki, jaką bez wątpienia jest Juno. Historia zaczyna się jesienią, gdy Juno – 16-letnia uczennica liceum – dowiaduje się, że jest w ciąży. Dziewczyna pierwotnie decyduje się na aborcję, jednak zmienia swoją decyzję podczas pobytu w klinice. Chce urodzić dziecko i przekazać je rodzinie zastępczej.

Nastolatka odnajduje rodziców, którzy są zainteresowani adopcją. Cała trójka spotyka się, by dopełnić wszystkich formalności. Czy plan Juno zadziała, czy będzie zmuszona do jego zmiany? Co z ojcem dziecka, Blekkerem, z którym dziewczyna przeżyła swój pierwszy raz?

Stowarzyszenie umarłych poetów

stowarzyszenie umarłych poetów
© Silver Screen Partners IV, Touchstone Pictures.

Stowarzyszenie umarłych poetów to klasyka kina, która do dziś definiuje to, co określa się jako najlepsze filmy młodzieżowe.

Historia dzieje się w Nowej Anglii, pod koniec lat pięćdziesiątych. Główny bohater, Todd Anderson, to samotny i chorobliwie nieśmiały nastolatek. Co więcej, jego surowi rodzice wywierają na nim ogromną presję – musi dorównać swojemu starszemu bratu i zostać doskonałym prawnikiem. By osiągnąć ten cel, Todd rozpoczyna naukę w Akademii Welmonta dla chłopców.

Semestr rozpoczyna się wprowadzającym przemówieniem, które wygłasza surowy dyrektor Nolan. Wyraźnie podkreśla on cztery zasady, jakimi kieruje się szkoła – tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość. Choć uczęszczanie do szkoły i mieszkanie w akademiku wydaje się być dla Todda koszmarem, szybko poznaje on przyjaznego współlokatora, Neila. Jak potoczy się ich historia?

Trzy metry nad niebem

polecane filmy dla młodzieży
© Sony Pictures Classics.

Jeśli interesują Cię fajne filmy młodzieżowe,Trzy metry nad niebem jest produkcją właśnie dla Ciebie. To historia miłości dwojga młodych ludzi, którzy pochodzą z zupełnie różnych światów. Babi należy do przedstawicieli wyższej klasy i została wychowana na dobrą i niewinną osobę. Z kolei, Hache jest chłopakiem z niższych sfer – impulsywnym, zbuntowanym przeciwko całemu światu i skłonnym do ryzyka. Swoje uzależnienie od adrenaliny zaspokaja uczestnicząc w nielegalnych walkach i niebezpiecznych wyścigach motocyklowych.

Czy ta szalona miłość ma prawo przetrwać? A może różnice między nimi okażą się być granicą nie do przekroczenia? Sprawdź ten i inne najlepsze filmy młodzieżowe na naszej stronie!

Sprawdź również inne nasze rankingi:

Napisane przez Maciej

Redaktor Cyber-world.pl. Zajawkowicz filmowy oraz fan wszelkiego rodzaju sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie czytam książki oraz gram w różne gierki komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

najlepsze bajki dla dzieci

Najlepsze bajki – Ranking filmów animowanych | Top 15

Ranking telewizorów 55 cali

Ranking telewizorów 55 cali – Jaki wybrać? [Marzec 2023]