w

Chronologiczna kolejność filmów Marvela – Jak je oglądać?

kolejność filmów marvela
© Marvel Studios, Walt Disney Pictures

Uniwersum Marvela jest swoistym fenomenem jeżeli chodzi o filmowe franczyzy, bowiem nigdy w historii nie byłoby studia, które wyprodukowało tyle filmów wywodzących się z jednego uniwersum. Jednak filmy Marvela rozrastają się z każdym kolejnym rokiem. Powstało już tyle produkcji, że naprawdę trudno jest się połapać w kolejności oglądania tytułów. Jeżeli nie wiesz jak oglądać filmy Marvela w chronologicznym porządku, ten artykuł jest dla Ciebie.

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że filmy Marvela podzielone są na fazy, które składają się z konkretnych filmów. Do tej pory możemy wyróżnić cztery rozdziały uniwersum Marvela, z czego ta czwarta dopiero została rozpoczęta. Co więcej, studio filmowe planuje w dalszym ciągu powiększać ilość stworzonych produkcji. Z ostatnich doniesień dowiedzieliśmy się, że Marvel ma plany sięgające aż do 2032 roku.

Marvel – Kolejność oglądania filmów

Fabuła uniwersum marvela jest bardzo złożona. Z tego względu powinno się obejrzeć wszystkie tytułu stworzone przez Marvel Cinematic Universe. Przygotowaliśmy dla was specjalną listę, dzięki której dowiecie się jak oglądać filmy Marvela w sposób chronologiczny. Znajdziecie ją poniżej:

Marvel Cinematic Universe – Faza I

 1. Iron Man (2008)
 2. Niesamowity Hulk (2008)
 3. Iron Man 2 (2010)
 4. Thor (2011)
 5. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
 6. Avengers (2012)

Marvel Cinematic Universe – Faza II

 1. Iron Man 3 (2013)
 2. Thor: Mroczny świat (2013)
 3. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)
 4. Strażnicy Galaktyki (2014)
 5. Avengers: Czas Ultrona (2015)
 6. Ant-Man (2015)

Marvel Cinematic Universe – Faza III

 1. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016)
 2. Doktor Strange (2016)
 3. Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2017)
 4. Spider-Man: Homecoming (2017)
 5. Thor: Ragnarok (2017)
 6. Czarna Pantera (2018)
 7. Avengers: Wojna bez granic (2018)
 8. Ant-Man i Osa (2018)
 9. Kapitan Marvel (2019)
 10. Avengers: Koniec gry (2019)
 11. Spider-Man: Daleko od domu (2019)

Marvel Cinematic Universe – Faza IV

 1. Czarna Wdowa (2021)
 2. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021)
 3. Eternals (2021)
 4. Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)
 5. Doktor Strange w multiwersum obłędu (2022)
 6. Thor: Miłość i grom (2022)
 7. Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu (2022)
 8. The Marvels (2023)
 9. Strażnicy Galaktyki vol. 3 (2023)

Tak właśnie wygląda kolejność, w jakiej powinno się oglądać filmy na podstawie komiksów Marvel Comics. Lista produkcji będzie aktualizowana, gdyż studio cały czas ma w planach powiększać to uniwersum. Oznacza to, że kolejność filmów Marvela może ulec zmianie, ale na pewno was o tym poinformujemy, tak abyście mogli śledzić losy superbohaterów.

jak oglądać filmy marvela
© Marvel Studios, Walt Disney Pictures

Główni bohaterowie filmów Marvela

Została wam już przedstawiona kolejność chronologiczna i wiecie już w jakiej kolejności trzeba oglądać filmy marvela. Pora więc na przedstawienie najważniejszych postaci, które występują w tych produkcjach. Oto one:

Tony Stark (Iron Man)

Tony Stark urodził się 29 maja 1970 roku. Uchodzi za technologicznego geniusza z ogromnym ego. Przejął stery nad rodzinną firmą zajmującą się przemysłem zbrojeniowym, a następnie stworzył słynną zbroję, którą wykorzystuje do walki z przestępcami.

W postać Iron Mana w filmach wcielił się Robert Downey Jr. Wnosi on do roli poczucie powagi i lekkości, które jest bardzo potrzebne, biorąc pod uwagę ciężką tematykę filmu. Przedstawia on również Starka jako człowieka, który zmaga się z własnymi demonami, co czyni go bardziej wiarygodną i sympatyczną postacią.

Steve Rogers (Kapitan Ameryka)

Kapitan Ameryka to superbohater, który po raz pierwszy pojawił się w komiksach wydawanych przez Marvel Comics w 1941 roku. Po wojnie popularność bohatera zmalała, a na początku lat 50. został on w dużej mierze zapomniany. Kapitan Ameryka został ponownie wprowadzony przez redaktora Stana Lee i artystę Gene’a Colana w The Avengers #4 (marzec 1964) i stał się jednym z pierwszych sukcesów zespołu. W całej swojej 50-letniej historii Kapitan Ameryka był przedstawiany jako człowiek o wielkiej sile i inteligencji, posiadający wyjątkowe umiejętności bojowe i niezłomnie oddany swojemu krajowi.

W rolę Kapitana Ameryki wcielił się amerykański aktor – Chris Evans, który wielokrotnie był chwalony za swoje występy.

Thor

Thor to potężny nordycki bóg, który pojawia się także w uniwersum Marvela. Jest synem Odyna, a jego bronią jest młot Mjolnir. Thor jest jednym z najsilniejszych superbohaterów. Jego brat Loki jest bardzo przebiegły i chce przejąć władzę nad Asgardem, ale to właśnie Thor stoi mu na drodze. W filmach w rolę Thora wcielił się Chris Hemsworth.

Hulk (Bruce Banner)

Hulk to postać, wokół której nie można przejść obojętnie. Ambitny naukowiec Bruce Banner, w wyniku naukowego wypadku został napromieniowany promieniami Gamma. Od tej pory niekontrolowanie zamienia się w ogromnego potwora – Hulka, który potrafi zniszczyć wszystko co znajdzie się na jego drodze. W rolę Bruce’a Bannera wcielił się amerykański aktor – Mark Ruffalo.

Czarna Wdowa (Natasha Romanoff)

Natasha Romanoff, czyli Czarna Wdowa to była sowiecka agentka, który przeszła na stronę Avengers. Bez wątpienia jest to bardzo charyzmatyczna postać, która dzięki swoim ukrytym talentom potrafi zdziałać bardzo wiele. Nie jest to najsilniejsza postać w uniwersum marvela, jednak dzięki sprytowi i wysokiej inteligencji potrafi przeciwstawić się każdemu przeciwnikowi. W rolę Czarnej Wdowy wciela się Scarlett Johansson.

Spider-man (Peter Parker)

Peter Parker jest uczniem szkoły średniej, mieszka w Queens w Nowym Jorku. Wychowuje się u ciotki po śmierci rodziców, którzy zginęli w katastrofie lotniczej, gdy Peter był bardzo mały.

Po ugryzieniu przez radioaktywnego pająka Peter zyskał nadludzkie zdolności, które później wykorzystywał do walki z przestępczością jako Spider-Man. Jego moce obejmują zwiększoną siłę i zwinność, umiejętność przylegania do ścian i sufitów oraz niesamowity zmysł „pajęczy zmysł”, który pozwala mu przewidywać nadchodzące niebezpieczeństwo.

Jako Spider-Man Peter przez lata stawiał czoła wielu wielkim zagrożeniom, ale jednymi z jego najgroźniejszych wrogów są inni bohaterowie z uniwersum Marvela. Aktualnie w postać Spider-Mana wciela się Tom Holland.

Doktor Strange (Stephen Strange)

Doktor Strange to superbohater i czarnoksiężnik, który jest jedną z najpotężniejszych istot w swoim wszechświecie i ważnym członkiem uniwersum Marvel Comics.

Jego moce, zdolności i umiejętności są niemal nieporównywalne z żadną inną postacią, co czyni go w pewnym sensie podobnym do Supermana. Jednak w przeciwieństwie do Supermana, Doktor Strange używa mistycznych zaklęć i artefaktów, aby zwiększyć swoją siłę.

W rolę Doktora Strange wciela się brytyjski aktor – Benedict Cumberbatch.

Star-Lord (Peter Quill)

Star-Lord to superbohater występujący w amerykańskich komiksach wydawanych przez Marvel Comics. Postać, stworzona przez scenarzystę Roya Thomasa i artystę Gila Kane’a.

Syn władcy kosmitów J’syna Spartaxa, Peter Quill przyjął postać Star-Lorda po tym, jak ukradł ojcu starożytny artefakt zwany Master Of The Sun. Jako mistrz strategii i wytrawny wojownik przewodzi Strażnikom Galaktyki w ich niekończącej się walce o ochronę wszechświata przed złem.

Dzięki charakterystycznej dla siebie mieszance dowcipu, charyzmy i niezłej postawy Star-Lord jest urodzonym przywódcą i prawdziwą siłą, z którą należy się liczyć.

W rolę Star-Lorda wcielił się Chris Pratt.

Loki

Loki to jeden z najbardziej wyjątkowych złoczyńców w komiksach Marvela. Jest to prawdziwy mistrz iluzji o niejednoznacznym kodeksie moralnym.

Z tego, co wiemy, Loki zabił setki ludzi, ale nigdy nie okazał z tego powodu wyrzutów sumienia, jednak jeśli chodzi o członków asgardzkiej rodziny królewskiej, takich jak Odyn czy Thor, bladnie na samo wspomnienie ich imion.

W rolę Lokiego wciela się Tom Hiddleston.

Hawkeye (Clint Barton)

Hawkeye, znany również jako Clint Barton, to fikcyjny superbohater występujący w amerykańskich komiksach wydawanych przez Marvel Comics. Jest ważnym członkiem Avengers.

Brał czynny udział podczas wielu różnych misji, takich jak walka z Hydrą, Ultronem, a nawet z samym Thanosem (Avengers: Infinity War).

W rolę Hawkeye’a wciela się Jeremy Renner.

Napisane przez Maciej

Redaktor Cyber-world.pl. Zajawkowicz filmowy oraz fan wszelkiego rodzaju sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie czytam książki oraz gram w różne gierki komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking telewizorów 65 cali

Ranking telewizorów 65 cali – Jaki wybrać? [Marzec 2023]

jak zresetowac netflix

Jak zresetować Netflix na telewizorze?