w

Batman – Aktorzy, którzy wcielili się w Bruce’a Wayne’a

batman aktorzy
© Warner Bros. Entertainment Inc.

Batman bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych superbohaterów na świecie. Filmy z jego udziałem są chętnie oglądane i wysoko plasują się w rankingach najlepiej zarabiających produkcji. Nic więc dziwnego, że wybór aktora wcielającego się w tę postać jest bardzo trudnym zadaniem. Mimo, iż wielu znanych i legendarnych gwiazdorów starali się o angaż w postać Batmana, to takiego zaszczytu dostąpiło tylko kilku.

W tym artykule przyjrzymy się wszystkim aktorom, który wcielili się w postać Bruce’a Wayne’a. Lista jest naprawdę długa, a nazwiska na niej na pewno zrobią na was wrażenie.

Lewis Wilson

batman 1943

Lewis Wilson był pierwszym aktorem, który wcielił się w postać Bruce’a Wayne’a. Batman w reżyserii Lamberta Hillyera powstał w 1943 roku i był jednocześnie prekursorem gatunku superbohaterskiego. Seans był emitowany w amerykańskich kinach jako serial – odcinki udostępniano co tydzień. Niestety film nie odniósł sukcesu i został średnio przyjęty zarówno przez widzów jak i recenzentów. Produkcje krytykowano między innymi za fatalne kostiumy oraz zły montaż.

Robert Lowery

batman i robin 1949

6 lat później stworzono serial zatytułowany „Batman i Robin”. W główną rolę wcielił się Robert Lowery, który był bardzo doświadczonym aktorem. Mimo iż poprawiono krytykowane elementy z poprzedniego podejścia, to w tym przypadku serial również nie zdobył pochlebnych opinii i nie był kontynuowany. Co ciekawe, 7 lat po emisji tego tytułu, Robert Lowery ponownie wcielił się w rolę Batmana występując gościnnie w jednym z odcinków Przygód Supermana.

Sprawdź również: Ranking komedii – Top 40

Adam West

batman zbawia świat
© Greenlawn Productions, Twentieth Century Fox Film Corporation, William Dozier Productions

Kolejne podejście do ekranizacji przygód człowieka nietoperza nastąpiło w roku 1966. Film „Batman zbawia świat” zdobył o wiele większą popularność niż w przypadku dwóch poprzednich tytułów. Był to jednocześnie pierwszy film pełnometrażowy o postaci Batmana. W roli Bruce’a Wayne’a wystąpił Adam West, który dzięki tej roli zyskał uznanie i popularność wśród fanów komiksów. Niestety i w tym przypadku nie obyło się bez kontrowersji i krytyki. Film był negowany między innymi za kampowe kostiumy bohaterów, które nie przypadły do gustu najwierniejszym fanom komiksu.

Michael Keaton

batman 1989
© Warner Bros., Guber-Peters Company, The PolyGram Filmed Entertainment

Po poprzednich nieudanych podejściach na długi czas zrezygnowano z tworzenia produkcji o przygodach Batmana. Zmiana nastąpiła dopiero w 1988 roku, gdy ogłoszono powstanie nowego filmu w reżyserii Tima Burtona. Początkowo fani komiksu byli negatywnie nastawieni do tego pomysłu, jednak szybko się do niego przekonali. W główną rolę wcielił się Michael Keaton, a film stał się prawdziwym hitem na całym świecie. Za popularnością serialu szły świetnie opinie krytyków, a film z 1989 roku stał się jedną z najlepiej ocenianych produkcji o człowieku nietoperzu. W 1992 roku powstała kontynuacja – „Powrót Batmana”, który powtórzył sukces pierwszej części.

Val Kilmer

batman forever
© PolyGram Filmed Entertainment, Warner Bros.

Po dwóch udanych produkcjach postanowiono zmienić reżysera, którego zastąpił Joel Schumacher. Ta decyzja spowodowała również odejście Michaela Keatona z projektu. Szybko ogłoszono, że następnym Batmanem będzie znany aktor – Val Kilmer. Wcielił się on w tę rolę w filmie „Batman Forever” z 1995 roku u boku takich gwiazd jak Tommy Lee Jones, Jim Carrey oraz Nicole Kidman. Film został średnio przyjęty przez widzów i krytyków, co zaowocowało kolejną zmianą obsady aktorskiej.

Przeczytaj również: Fajne filmy młodzieżowe

George Clooney

batman i robin
© PolyGram Filmed Entertainment, Warner Bros.

Następnym Batmanem został nie kto inny jak George Clooney, którego hollywoodzka kariera aktorska zaczynała nabierać rozpędu. Niestety, film „Batman i Robin” z 1997 roku okazał się kompletną klapą. Produkcja była krytykowana w każdym aspekcie i stała się najgorzej ocenianym filmem o Batmanie w całej historii. Na szczęście ta wpadka nie przeszkodziła w karierze George Clooneya, który w następnych latach stał się jednym z najbardziej docenianych aktorów w Hollywood.

Christian Bale

mroczny rycerz
© Warner Bros., DC Comics, Legendary Pictures, Syncopy

Po porażce jaką okazał się „Batman i Robin” ponownie postanowiono zrobić przerwę od kręcenia przygód Bruce’a Wayne’a. Nie trwało to jednak długo, bowiem w 2005 roku pojawił się „Batman – Początek” w reżyserii Christophera Nolana. W rolę Batmana wcielił się Brytyjczyk – Christian Bale, a sam film stał się prawdziwym hitem na całym świecie. Bardzo szybko podjęto decyzję o nakręceniu trylogii, która zdaniem wielu stała się najlepszą serią filmową o człowieku nietoperzu w całej historii. Trylogia Nolana została doceniona zarówno przez widzów jak i krytyków, którzy uhonorowali filmy wieloma nagrodami.

Ben Affleck

liga sprawiedliwości
© Warner Bros. Entertainment Inc.

Decyzja o zaangażowaniu Bena Afflecka w rolę Batmana podzieliła fanów komiksu. Niektórzy byli zachwyceni i uważali, że Amerykanin idealnie pasuje do komiksowego Bruce’a Wayne’a. Z kolei drudzy krytykowali ten wybór argumentując to występem w fatalnym „Daredevil” z 2003 roku. Koniec końców, prawda umiejscowiła się po środku. Affleck nie był ani najgorszym, ani najlepszym Batmanem, jednak występ w średnio ocenianych kooperacjach z Supermanem nie przyczyniła się do jego nietoperzowego dziedzictwa.

Robert Pattinson

batman 2022
© Warner Bros. Entertainment Inc.

W najnowszym filmie o Batmanie, w główną rolę wcielił się Robert Pattinson, znany z takich filmów jak: „Zmierch”, „Lighthouse” oraz „Diabeł Wcielony”. Film w reżyserii Matta Reevesa ma być najmroczniejszą i najbardziej osobistą interpretacją postaci Bruce’a Wayne’a. Premiera zaplanowana jest na 4 marca 2022 roku. Z całą pewnością film okaże się ogromnym hitem pod względem popularności, jednak czy Pattinson dorówna sukcesowi Bale’a oraz Keatona? Odpowiedź na to pytanie poznamy już niedługo.

Napisane przez Maciej

Redaktor Cyber-world.pl. Zajawkowicz filmowy oraz fan wszelkiego rodzaju sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie czytam książki oraz gram w różne gierki komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

the morning show sezon 3 premiera

The Morning Show sezon 3 – Kiedy premiera?

cobra kai sezon 5 data premiery

Cobra Kai sezon 5 – Kiedy premiera serialu?