w

Jaka odległość od telewizora? Jak dobrać rozmiar TV?

Jaka odległość od telewizora

W praktycznie każdym gospodarstwie domowym znajduje się co najmniej jeden telewizor. Jednak w jakiej odległości od telewizora należy siedzieć? Przez wiele lat obowiązywała zasada, że powinniśmy być w odległości równej trzykrotnej szerokości ekranu. Jeśli więc masz telewizor o szerokości 40 cali, powinieneś usiąść w odległości 120 cali od niego. Nowe badania wykazały jednak, że niekoniecznie jest to prawdą.

Wybierając telewizor, wiele osób myśli, że im większy rozmiar i rozdzielczość, tym lepszy będzie telewizor. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Odległość, z jakiej oglądasz obraz, ma duży wpływ na to, jak dobrze wygląda obraz. To jaki rozmiar telewizora wybrać należy od wielu czynników.

Przede wszystkim ważne jest, aby przed wyborem rozmiaru telewizora zastanowić się, gdzie będzie on umieszczony. W tym artykule wytłumaczymy wam z jakiej odległości oglądać telewizję oraz jak dobrać wielkość telewizora.

Sprawdź również ten artykuł: Polecane telewizory 55 cali

Jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia?

Telewizor jest ważną częścią pokoju. Powinien jak najlepiej komponować się z przestrzenią i wystrojem. Często zajmuje centralne miejsce w pokoju. Podczas rodzinnych seansów filmowych wszyscy członkowie rodziny gromadzą się przed ekranem. Dlatego bardzo ważne jest, aby wielkość ekranu była dopasowana do wielkości, kształtu i wystroju pokoju, tak aby wszyscy mogli go dobrze widzieć.

Nie ma jednej reguły dotyczącej wyboru rozmiaru ekranu. Należy zastanowić się, jak duże jest pomieszczenie i jak jest ono ustawione. Jeśli masz mały pokój, raczej nie zdecydujesz się na 75-calowy sprzęt. Z kolei w dużym pokoju, mały telewizor może wyglądać nieco dziwnie.

Często jednak odpowiedź na pytanie jak dobrać rozmiar odbiornika przychodzi z wyznaczeniem odpowiedniej odległości od miejsca oglądania. Zmierz odległość od telewizora (lub szafki rtv) do kanapy (miejsca oglądania), a następnie sprawdź w tabeli (znajdziesz ją w dalszej części artykułu) optymalną odległość od telewizora dla poszczególnych wymiarów. Gdy już poznasz te wartości, będziesz wiedzieć jak duży ekran jest odpowiedni dla Twojego zdrowia.

Od czego zależy odległość od telewizora?

Aby znaleźć odpowiednią odległość od telewizora, która zapewni komfort, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Należy zastanowić się, w jaki sposób będziemy korzystać z telewizora – w dzień czy w nocy – oraz jak duży jest ekran. Bezpieczną odległość od telewizora wyznacza jego przekątna (wielkość odbiornika). Odległość między telewizorem a widzem jest ważna zarówno w przypadku małych, jak i dużych pomieszczeń.

Pamiętajmy, że ważna jest również rozdzielczość odbiornika. W przypadku telewizorów o rozdzielczości ultra hd obraz prezentowany na ekranie jest o wiele lepszy. Jeżeli naszym głównym zajęciem podczas korzystania z odbiornika jest oglądanie filmów, to warto zaopatrzyć się w minimum telewizor full hd (choć osobiście polecamy już wariant ultra hd).

jak dobrać rozmiar telewizora

Jaka jest optymalna odległość od telewizora?

Jak już wspomnieliśmy w poprzednich zdaniach, to w jakiej odległości oglądać tv zależy od wielkości pomieszczenia. W większej odległości lepiej sprawdzi się duży telewizor. Aby pomóc wam poprawnie umieścić telewizor, przygotowaliśmy poniższą tabelę. Przydatny może być również kalkulator odległości, który można znaleźć na różnych stronach internetowych. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak ustawić telewizor.

Dla telewizora full hd wygląda to tak:

Rozmiar EkranuOdległość od telewizora
43 caleminimum 180 cm
55 caliminimum 231 cm
65 cali minimum 2,73 cm
75 cali minimum 315 cm

Telewizor ultra hd ma inne optymalne odległości. Wyglądają one następująco:

Rozmiar EkranuOdległość od telewizora
43 caleod 90 cm do 181 cm
55 caliod 116 cm do 231 cm
65 cali od 140 cm do 280 cm
75 cali od 160 cm do 315 cm

Jakie rozmiary najczęściej wybierają Polacy?

Gusta zakupowe polskich klientów nie różnią się zbytnio od przyjętych norm europejskich. Polscy użytkownicy w pokoju dziennym wolą mieć większy telewizor. Często umieszczają go również na pustej ścianie, tak by nic nie wybijało ich z rytmu podczas oglądania. Jeżeli chodzi o odległość telewizora, to bardzo często dbają o to, by była ona poprawnie wyznaczona.

Najczęściej kupowane rozmiary odbiorników to:

  • 32 cale;
  • 43 cale;
  • 50 cali;
  • 55 cali;
  • 65 cali.

Napisane przez Maciej

Redaktor Cyber-world.pl. Zajawkowicz filmowy oraz fan wszelkiego rodzaju sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie czytam książki oraz gram w różne gierki komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2?

Ranking telewizorów 65 cali

Ranking telewizorów 65 cali – Jaki wybrać? [Marzec 2023]