w

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

na jakiej wysokości telewizor

Telewizor jest ważną częścią naszego życia. Używamy go do oglądania programów, maratonów filmowych i grania w gry. Z tego powodu powinniśmy zadbać o to, aby kilkugodzinne oglądanie telewizji nie nadwyrężało naszego wzroku ani kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest umieszczenie telewizora na ścianie w odpowiedniej wysokości. Nie jest to taka prosta sprawa, gdyż zależy to od wielu czynników – między innymi od rozmiaru ekranu. Jeżeli zastanawiasz się na jakiej wysokości telewizor powinien się znajdować to ten artykuł na pewno Ci w tym pomoże.

O czym należy pamiętać montując telewizor?

Po zakupie nowego telewizora wiele osób lubi oglądać telewizję z rodziną i przyjaciółmi. Czasami jednak może to prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak bóle szyi, głowy lub szybkie zmęczenie oczu. Jest to często spowodowane tym, że telewizor nie jest zawieszony we właściwy sposób. Wiele osób chce zbyt wysoko powiesić telewizor nie zdając sobie sprawy, że spowoduje to wiele problemów. Na szczęście zawieszenie telewizora może okazać się proste, dzięki zastosowaniu kilku wskazówek.

Wyznaczenie prawidłowej wysokości zawieszenia telewizora może początkowo wydawać się łatwe. Można by pomyśleć, że wystarczy znaleźć centralne miejsce na ścianie i zainstalować urządzenie. Jednak nie jest to takie proste. Wysokość zawieszenia telewizora zależy od wielu kwestii, takich jak:

 • odległość telewizora liczona od miejsca oglądania (kanapa, krzesło itd.)
 • umiejscowienia odbiornika względem źródeł światła w pomieszczeniu.

Podczas montażu telewizora warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki. Pomoże to upewnić się, że odbiornik telewizyjny jest zamontowany prawidłowo, w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu i oczekiwań rodziny. Pamiętajmy, że otrzymamy większy komfort oglądania jeżeli odbiornik będzie znajdować się na wysokości wzroku oglądających. Ponadto jeżeli zdecydujemy się powiesić telewizor na ścianie to otrzymamy dodatkowe możliwości aranżacji wnętrza.

Sprawdź również: ranking telewizorów 43 cale

Czy każdy telewizor nadaje się do powieszenia na ścianie?

Zanim kupisz nowy telewizor, zastanów się, gdzie go umieścisz. Niektóre nowe telewizory są wyposażone w uchwyty, które umożliwiają zawieszenie ich na ścianie. Jeśli Twój telewizor nie ma takich uchwytów, możesz go postawić na szafce. Jeśli jednak chcesz powiesić go na ścianie, będziesz potrzebować specjalnych uchwytów. Znaczenie ma tu również wielkość telewizora, gdyż zwykle większe modele ważą więcej.

Uchwyty do telewizorów sprzedawane w sklepach nie są uniwersalne. Są one dobierane na podstawie wielkości ekranu i ciężaru telewizora. Dlatego przed zakupem uchwytu należy upewnić się, że jest on zgodny ze standardem VESA, który określa odległość między otworami montażowymi w obudowie telewizora.

Popularne standardy VESA to:

 • 75 × 75;
 • 100 × 100;
 • 200 × 200;
 • 200 × 100;
 • 300 × 300;
 • 400 × 400;
 • 600 × 400;
 • 800 × 400;
 • 800 × 600.

Od czego należy wysokość, na której montujemy telewizor?

Wysokość telewizora powinna być uzależniona od miejsca, w którym będzie się on znajdował. Należy zastanowić się, gdzie znajduje się przyłącze antenowe i gniazdko elektryczne. Dodatkowo powinno się również wziąć pod uwagę natężenie światła w pomieszczeniu. Jeśli jest dużo światła, trudno będzie oglądać filmy i seriale.

Kolejną rzeczą, o której należy pomyśleć przy podejmowaniu decyzji o miejscu zawieszenia telewizora, jest rozmieszczenie miejsc siedzących. Na pewno chcesz umieścić telewizor w miejscu, w którym oglądanie będzie wygodne dla ludzi. Możesz na przykład poprosić przyjaciela, aby usiadł na kanapie i pomógł Ci znaleźć najlepsze miejsce dla odbiornika.

montowanie telewizora na ścianie

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?

Zastanawiasz się na jakiej wysokości zawiesić telewizor na ścianie? Ten akapit odpowie na Twoje pytanie. Telewizory są zwykle umieszczane w salonie, aby cała rodzina mogła wspólnie oglądać filmy i seriale. Wysokość telewizora na ścianie zależy od tego, jak wysoka jest sofa lub fotele. Warto również wziąć pod uwagę wzrost oglądających. W przypadku wymierzania wysokości różnych odbiorników, przyjęto zasadę, że środek ekranu powinien być umieszczony na wysokości oczu oglądających osób. Dzięki czemu widzowie zachowają naturalną pozycję głowy podczas seansu.

Wzrok będzie rozluźniony, a dłuższe seanse nie będą powodowały nadmiernego napięcia szyi, barków i ramion. Najczęściej wysokość, na której montuje się telewizor to około 100-110 cm od podłogi.

Telewizory powinny być instalowane na wysokości wygodnej dla widza, tak by znajdował się on w możliwie naturalnej pozycji. Jeśli odbiornik jest duży i znajduje się w pokoju o dużej powierzchni, można go zainstalować na większej wysokości. Dzięki temu widz będzie mógł oglądać obraz z niemal każdego miejsca w pokoju. Dodatkowo możemy zastosować regulację kąta nachylenia, by poprawnie ustawić sprzęt.

Sprawdź również ten artykuł: Czym czyścić ekran telewizora?

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni?

Wybierając wysokość telewizora w sypialni, należy kierować się innymi wytycznymi niż w przypadku umieszczenia go w salonie. Wynika to z faktu, że ludzie zazwyczaj oglądają telewizję leżąc, więc odbiornik powinien znajdować się około 30 cm powyżej linii ich wzroku.

Taka wysokość do telewizora pozwoli nam wygodnie oglądać ulubione filmy w pozycji leżącej. Wybierając uchwyt do telewizora, powinniśmy wybrać model, który posiada regulację zarówno w pionie, jak i w poziomie, dzięki czemu będziemy mogli zmieniać kąt nachylenia ekranu w zależności od tego, co nam bardziej odpowiada. Wiszący telewizor to prawdziwy komfort, jednak pamiętajcie aby poprawnie zamontować uchwyt w ścianie, tak by zawieszony telewizor nie spadł. Zakup odpowiedniego uchwytu powinien rozwiązać ten problem, gdyż zazwyczaj te najpopularniejsze modele są tymi najtrwalszymi i najłatwiejszymi w montażu.

To już koniec naszego artykułu. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki i porady pomogą ci dobrać wysokość montażu telewizora.

Napisane przez Maciej

Redaktor Cyber-world.pl. Zajawkowicz filmowy oraz fan wszelkiego rodzaju sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie czytam książki oraz gram w różne gierki komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

peacemaker sezon 2 data premiery

Peacemaker sezon 2 – Czy powstanie? Kiedy premiera?

Czym czyścić ekran telewizora

Czym czyścić ekran telewizora? Przydatne metody