w

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2?

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2

Jak sprawdzić czy nasz telewizor posiada wbudowany dekoder DVB T2? Wbrew pozorom, jest to bardzo proste. Napisaliśmy szczegółowy artykuł, który zawiera wszelkie potrzebne informacje wyjaśniające nowy standard telewizji naziemnej. Dzięki temu w łatwy sposób sprawdzisz czemu twój telewizor posiada tuner DVB T2.

W tym roku wszystkich użytkowników telewizji naziemnej czeka duża zmiana, która ma usprawnić odbiór telewizji. W nowym standardzie dvb t2 dostępne kanały będzie można oglądać w lepszej jakości (prawdopodobnie będzie to full hd). Jest jednak jeden haczyk – Do odbioru telewizji w nowej wersji musisz posiadać nowy standard tunera. Na szczęście stworzyliśmy szczegółowy artykuł, dzięki któremu dowiesz się jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2.

Sprawdź również nasz artykuł: Ranking najlepszych telewizorów 55 cali

Czym jest standard DVB T2?

Jeżeli chcemy oglądać kanały w nowym standardzie, odbiornik musi posiadać dekoder DVB-T2/HEVC. Plusem tego rozwiązania jest to, że wiele krajów europejskich już od jakiegoś czasu bez problemów korzysta z DVB-T2. Dlatego większość sprzedawanych obecnie telewizorów ma już wbudowany odpowiedni dekoder.

DVB-T2 (Digital video broadcasting) to nowy system kodowania sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej. Będzie on stosowany od 28 marca 2022 roku. Tego dnia rozpocznie się przełączanie sygnału telewizyjnego, które potrwa do 27 czerwca 2022 roku. Zmiana formatu nadawania będzie miała miejsce w całej Polsce, co oznacza, że jakość odbioru powinna się poprawić. Nowy system lepiej wykorzystuje dostępną szerokość pasma. Oznacza to, że więcej kanałów telewizyjnych może być nadawanych w wyższej jakości.

Powiązany artykuł: Jaki telewizor 43 cale wybrać?

Sprawdź czy telewizor ma DVB T2

Jeżeli posiadasz nowy telewizor to powinieneś być spokojny o DVB T2, gdyż prawie na pewno Twój odbiornik jest gotowy do odtwarzania kanałów w nowym standardzie. Jednak zawsze warto upewnić się czy nasz sprzęt posiada tę funkcjonalność. Dobrze, więc jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2 i spełnia nowe standardy? Można to zrobić kilkoma metodami. Znajdziesz je poniżej.

Najprostsza metoda – Sprawdzam TV

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Twój telewizor jest gotowy do odbioru nowego standardu telewizji naziemnej, istnieje kanał, który Ci w tym pomoże. Nazywa się Sprawdzam TV i znajdziesz go na kanale nr 28. Gdy go uruchomisz, zobaczysz planszę testową z komunikatem odczytywanym przez lektora. Jeśli nie widzisz nic na ekranie, oznacza to, że odbiornik nie spełnia nowych standardów.

Instrukcja obsługi telewizora

Kolejną metodą jest zajrzenie do instrukcji obsługi telewizora, gdyż to właśnie tam znajdziemy potrzebne nam informacje. Jest to może pracochłonny sposób, jednak dzięki niemu będziemy mieć pewność czy nasz odbiornik spełnia nowy standard nadawania. W instrukcji obsługi szukaj informacji związanych z DVB T2, tunerem dvb czy też Digital Video Broadcasting.

Strona internetowa telewizji naziemnej

Jeżeli nie znaleźliśmy informacji w instrukcji obsługi to warto odwiedzić stronę internetową – telewizji naziemnej. Znajdziemy ją pod adresem: telewizjanaziemna.pl – Następnie musimy wprowadzić nasz model telewizora w wyszukiwarkę, a następnie kliknąć przycisk lupy. Dzięki temu otrzymamy informacje, czy nasz model spełnia warunki zgodności z nowym standardem telewizji naziemnej.

dekoder dvb t2

Co jeśli mój telewizor nie ma DVB T2?

Jeżeli dowiedziałeś się, że twój sprzęt nie spełnia najnowszych wymogów to nie wszystko stracone. Co powinieneś zrobić w tej sytuacji?

Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnego dekodera. Odpowiednie modele znajdziesz w praktycznie każdym sklepie ze sprzętem RTV. Poproś sprzedawcę o pomoc, a na pewno pomoże Ci dobrać odpowiedni dekoder.

Drugim rozwiązaniem jest wymiana telewizora. Być może uważasz, że twój odbiornik jest już nieco wiekowy i przyda się wymiana na lepszy model. W tej sytuacji możemy polecić rankingi produktów, które przygotowała nasza redakcja. Znajdziesz je poniżej:

Sprawdź również nasz artykuł: Jak zresetować Netflix na telewizorze Samsung?

Napisane przez Maciej

Redaktor Cyber-world.pl. Zajawkowicz filmowy oraz fan wszelkiego rodzaju sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie czytam książki oraz gram w różne gierki komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym czyścić ekran telewizora

Czym czyścić ekran telewizora? Przydatne metody

Jaka odległość od telewizora

Jaka odległość od telewizora? Jak dobrać rozmiar TV?